Technologia

Praktyczne wskazówki dotyczące drukowania i projektowania etykiet

Praktyczne wskazówki dotyczące drukowania i projektowania etykiet

Najlepsze praktyki drukowania i projektowania etykiet: Jak osiągnąć profesjonalne rezultaty

Znakowanie towarów, które trafią w ręce klientów detalicznych to zadanie wymagające doboru odpowiednich narzędzi oraz technologii drukowania. Aby uzyskać estetyczne etykiety, wyróżniające się trwałością i czytelnością musisz postawić na nowoczesne rozwiązania. Przeczytaj poniższy tekst i poznaj zasady skutecznego projektowania!

Narzędzia i oprogramowanie do projektowania etykiet

Masz do wyboru szereg darmowych oraz płatnych narzędzi, które świetnie sprawdzają się do projektowania etykiet, nawet tych wielowarstwowych i zawierających całe spektrum barw. Przed zakupem lub pobraniem konkretnego oprogramowania, musisz ustalić, jakie efekty chcesz uzyskać za jego pomocą. Poszczególne programy różnią się od siebie poziomem intuicyjności obsługi oraz funkcjonalnością i niektóre z nich mogą być skomplikowane dla mniej wprawionego projektanta. Do najchętniej wybieranych należy m.in.:

  1. CorelDRAW – narzędzie stworzone z myślą o profesjonalistach, które jednak wyróżnia się prostą obsługą; oferuje wiele funkcji do projektowania grafiki wektorowej,
  2. Adobe Illustrator – program polecany do tworzenia złożonych projektów etykiet, który obsługuje pliki w rozmaitych formatach,
  3. Canva – intuicyjny program online dla laików, który oferuje wiele bezpłatnych funkcji użytkownikom; możesz w nim korzystać z gotowych szablonów, a także tworzyć własne,
  4. LabeLJoy – oprogramowanie do tworzenia etykiet, wyróżniające się dużą dostępnością funkcji; zaletą jest obsługa kodowania kreskowego oraz QR.

Jeśli planujesz opracowanie prostych etykiet np. identyfikatorów towarowych i adresowych, możesz skorzystać z bezpłatnych narzędzi dla znakowań zawierających wyłącznie tekst, takich jak podstawowy program graficzny Windowsa czy nawet Word.

Wskazówki dotyczące układu, kolorów, czcionek i grafik na etykietach

Kluczowym aspektem wykonywania etykiet jest ich projektowanie, w którego trakcie musisz uwzględnić szereg czynników związanych z grupą docelową, rodzajem znakowanego towaru, a także ogólnej estetyki. Kolejnym etapem jest drukowanie za pomocą technologii dopasowanej ściśle do efektów, jakie chcesz uzyskać. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci realizację zadania.

Projektowanie etykiet

Kluczowym elementem tworzenia etykiety jest określenie jej przeznaczenia, ponieważ inne rozwiązanie sprawdzi się dla identyfikatorów transportowych, inne natomiast dla tych informacyjnych, skierowanych do klientów detalicznych. Warto przeważnie stawiać na prostotę i czytelność wydruków. Istotnym zadaniem na tym etapie jest dobór poprawnego rozmiaru czcionki, najlepiej w stylu nieskomplikowanym. Kolorystyka grafik powinna być zgodna z identyfikacją wizualna Twojej marki i jednocześnie kontrastować z tekstem.

W trakcie opracowywania etykiet produktowych zwróć uwagę na ich rozmiar, który musi być idealnie dopasowany do wielkości grafik oraz czcionki tekstu. Ten ostatni powinien zawierać informacje wymagane przepisami, z uwzględnieniem daty produkcji/przydatności, ewentualnie także składu.

Drukowanie etykiet

Kiedy pierwszy etap związany z projektowaniem zostanie zrealizowany, czas przystąpić do drukowania etykiet. Materiał, z którego są wykonane, powinien być zgodny z technologią, jaką chcesz wykorzystać do znakowania. Masz do wyboru m.in. termiczną, termotransferową oraz atramentową. Zwróć szczególną uwagę na prawidłowe ustawienie parametrów druku, z uwzględnieniem optymalnej rozdzielczości oraz szybkości, które także muszą być dostosowane do typu etykiet oraz pożądanych efektów. Dodatkowe aspekty, o które warto zadbać, to:

  • odwzorowanie kolorów – barwy powinny być w tonacjach zgodnych z logotypem firmy,
  • kalibracja urządzenia – w celu uzyskania zawsze najwyższej jakości obrazu,
  • marginesy – dzięki nim unikniesz nieestetycznych obcięć tekstu lub grafik,
  • testowanie – wydrukuj jeden egzemplarz przed produkcją masową.

Novacode – profesjonalne drukowanie etykiet

Odwiedź naszą stronę firmową i zamów specjalistyczne drukarki i akcesoria pomocnicze do znakowania towarów. Możesz również zlecić nam wykonanie etykiet, które stworzymy z użyciem sprawdzonych technologii oraz najlepszych materiałów, które gwarantują wysoką jakość obrazu, zarówno w wersji biało-czarnej, jak i kolorowej.