Drukarki i aplikatory

Jak wybrać odpowiednią drukarkę etykiet dla Twojej firmy?

Jak wybrać odpowiednią drukarkę etykiet dla Twojej firmy?

Poradnik dotyczący wyboru drukarki etykiet: Kluczowe czynniki do rozważenia

Profesjonalne znakowanie towarów to codzienność wielu przedsiębiorstw z rozmaitych branż. Firmy logistyczne, spożywcze czy zakłady przemysłowe korzystają regularnie z drukarek do etykiet. Jeśli również rozważasz zakup takiego urządzenia, jesteś w odpowiednim miejscu! Przeczytaj artykuł do końca i wybierz najlepszy sprzęt dla swojego biznesu.

Różne typy drukarek etykiet i ich zastosowania

Nie ma idealnej drukarki, która będzie uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa. Obecnie na rynku masz do dyspozycji urządzenia o rozmaitych zastosowaniach i specyfikacjach technicznych, które dodatkowo pochodzą z różnych półek cenowych i wyróżniają je inne koszty eksploatacyjne. Decyzję zakupową trzeba jednak podjąć, przede wszystkim bazując na przeznaczeniu sprzętu, aby etykiety uzyskane za jego pomocą były najlepiej dostosowane jakością do potrzeb Twojej firmy oraz jej profilu działalności.

  • biurkowe – kompaktowe i budżetowe, sprawdzają się przy mniejszym zapotrzebowaniu na etykiety,
  • logistyczne – idealne do palet na magazynach, ponieważ zapewniają wysoką jakość druku odpornego na wilgoć, promienie UV i inne czynniki zewnętrzne,
  • przemysłowe – trwałe i bardzo wydajne urządzenia do znakowania towarów z produkcji masowej,
  • półprzemysłowe – kompaktowe i jednocześnie wydajne, polecane do drukowania etykiet z niewielką czcionką,
  • specjalistyczne – przeznaczone do oznaczania produktów tekstylnych, naturalnych oraz syntetycznych, a także do drukowania dwustronnego,
  • RFiD – pozwalają umieścić na etykiecie nie tylko grafikę i tekst, ale także chip RFiD, który zawiera unikalny identyfikator odczytywany za pośrednictwem specjalnego czytnika.

Poszczególne, wymienione wyżej drukarki do etykiet różnią się nie tylko zastosowaniem, ale także specyfikacją techniczną. Powinieneś zwrócić uwagę szczególnie na rodzaj druku, jaki wyróżnia dany model. Jest to istotny czynnik decyzyjny, jeśli kupujesz sprzęt do znakowania artykułów oferowanych klientom detalicznym, lecz nie tylko. Jakość uzyskanego wydruku oraz jego czytelność jest też kluczowa w celu prawidłowej identyfikacji towaru na magazynach.

Cab Mach4S - drukarka etykiet półprzemysłowa

Drukarka Cab squix z aplikatorem S3200

Technologia drukowania

Najlepsze drukarki etykiet korzystają z takich technologii drukowania, jak m.in.:

  1. termotransferowa – w celu uzyskania obrazu podgrzewa się substancję barwiącą w specjalnej taśmie, dociskanej podgrzaną głowicą; pozwala otrzymać wydruk o bardzo dużej trwałości; znajduje zastosowanie w branży spożywczej i w magazynach,
  2. termiczna – w tej metodzie używa się taśm pokrytych termoczułą warstwą, która zmienia swoje zabarwienie pod wpływem ciepła; etykiety tracą na jakości i głębi koloru wraz z upływem czasu i są podatne na szkodliwe działanie promieni UV oraz wysokich temperatur; wykorzystywana do drukowania adresów, dat produkcji i kodów kreskowych,
  3. termosublimacyjna – polecana przede wszystkim do towarów luksusowych, ponieważ oferuje wysoką jakość nadruku o imponującej głębi barw; w technologii tej atrament przenoszony jest na etykietę w postaci gazu.

Ważne funkcje i specyfikacje do uwzględnienia przy wyborze drukarki etykiet

Podstawowym kryterium przy wyborze drukarki do etykiet jest rodzaj technologii drukowania. Termiczna sprawdzi się do krótkotrwałych nadruków, termotransferowa do trwalszych, obie przede wszystkim do biało-czarnych. Termosublimacyjna polecana jest natomiast do projektów kolorowych. Jeśli zależy Ci na wysokiej rozdzielczości etykiet i odporności na czynniki zewnętrzne, wybierz model logistyczny. Przemysłowa wyróżnia się z kolei największą wydajnością.

Zwróć też uwagę na trwałość konstrukcji urządzenia, wybierając te od sprawdzonych producentów. Nie bez znaczenia jest też intuicyjna obsługa, którą oferuje sprzęt z ekranem dotykowym. Mogą Cię zainteresować ponadto funkcje dodatkowe, takie jak dwustronne drukowanie czy automatyczne obcinanie.

Najlepsze drukarki do etykiet dla Twojej firmy

Jeśli szukasz najlepszego sprzętu do etykietowania towarów, sprawdź ofertę Novacode! W naszym asortymencie umieściliśmy wyselekcjonowane drukarki, które odpowiadają na potrzeby firm z różnych branż. Wszystkim klientom zapewniamy też profesjonalne doradztwo w wyborze sprzętu dopasowanego do indywidualnych potrzeb biznesu.