Technologia

Druk fleksograficzny – co to jest?

Druk fleksograficzny – co to jest?

Doskonale sprawdza się do produkcji atrakcyjnych etykiet, które stanowią wizytówkę produktów. Druk fleksograficzny na folii, papierze i innych materiałach pozwala zyskać estetyczny efekt wypukłego tekstu, który przyciąga spojrzenia i wyróżnia opakowania ustawione na półkach na tle ich bezpośredniej konkurencji. Czym jednak jest fleksografia i na czym polega druk flekso? Jakie podłoża zwykle są wykorzystywane? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Na czym polega druk fleksograficzny?

Cieszący się dużą popularnością druk flekso to technika druku wypukłego, który wykorzystuje ciekłe farby szybkoschnące (wodorozcieńczalne lub utwardzalne promieniami UV) oraz specjalne elastyczne formy drukarskie . Nazwa „fleksografia” pochodzi od łac. słowa „flekso” oznaczającego „giętki”.

Jak przebiega proces drukowania fleksograficznego?

Przed laty drukarnie fleksograficzne wykorzystywały elastyczne formy drukarskie wykonane z naturalnej gumy. Technika drukarska jednak poszła do przodu i z czasem sięgnięto po kauczuk nitrylowy i butylowy. Współczesne maszyny fleksograficzne drukują z użyciem form wykonanych z fotopolimerów. W procesie wykorzystuje się 4 cylindry (nanoszący farbę, aniloxowy, formowy i dociskowy). Pierwszy z nich pobiera specjalną mieszankę szybkoschnących farb i przenosi ją na cylinder aniloxowy. Ten posiada małe zagłębienia, w które wnika ciecz. Stąd trafia ona na cylinder formowy. W tym miejscu znajduje się giętka forma drukowa. Docisk powoduje, że obraz odbija się na podłożu.

Jakie podłoża drukowe są wykorzystywane w druku fleksograficznym?

Ekonomiczny druk flekso jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią w branży poligraficznej. Atrakcyjny obraz wypukły można uzyskać nawet na nierównej powierzchni. Najczęściej wykorzystuje się go do drukowania na folii – m.in. PP, PE, PET, PVC, PAPE, a także :

  • papierach samoprzylepnych,
  • tekturach,
  • różnego typu laminatach,
  • tekstyliach,
  • aluminium,
  • tkaninach.

Druk fleksograficzny a offsetowy

Popularny druk offsetowy to technika drukowania płaskiego. Obraz jest tutaj nakładany na podłoże umieszczone w płaskiej metalowej formie. Jest najbardziej uniwersalną techniką druku, stosowaną do przygotowywania książek, prasy, broszur, dużych nakładów ulotek, katalogów oraz innych materiałów reklamowych. Nadruk fleksograficzny powstaje dzięki innym maszynom i pozwala uzyskiwać obraz wypukły.

Druk flekso – przygotowanie

Bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie materiałów do druku fleksograficznego. Etap DTP wymaga nałożenia każdego z plików na siatkę, która pozwoli prawidłowo dostosować kolorystykę oraz umożliwi dokładne wykrawanie. W technologii tej używana jest elastyczna forma o określonej grubości. Podczas nakładania jej na wałek dochodzi do lekkiego rozciągnięcia wierzchniej warstwy. Efektem jest delikatne zniekształcenie obrazu. Projektant, przenoszący plik do odpowiedniego programu graficznego, musi wziąć pod uwagę to zjawisko. Specjalne oprogramowanie pozwala jednak uwzględniać poprawki kształtu oraz zmieniać obszary barw w taki sposób, aby na gotowym podłożu nie powstały nieestetyczne białe przerwy.

pracownicy przy druku fleksograficznym

Zastosowanie druku fleksograficznego

Charakterystyczną cechą fleksografii jest możliwość uzyskania druku z rozdzielczością zbliżoną do offsetu na niestandardowych podłożach. Z tego względu technika fleksograficzna cieszy się dużą popularnością w branży reklamowej oraz w przemyśle. Druk flekso najczęściej znajduje zastosowanie w produkcji:

  • etykiet dekoracyjnych i specjalistycznych na folii, papierze samoprzylepnym, tekturze falistej, plastiku i innych surowcach syntetycznych,
  • przywieszek kartonowych,
  • biletów,
  • tabliczek znamionowych,
  • opakowań (kartony, torebki foliowe),
  • tekstyliów (koszulki, torby itp.).

Druk fleksograficzny – wady i zalety

Duże zainteresowanie, którym cieszy się technika druku flekso, wynika przede wszystkim z uniwersalności zastosowania. Jego największe zalety to:

  • możliwości zadruku różnych podłoży i nanoszenia nadruków na materiały różniące się grubością, fakturą i kształtem (także niestandardowe – np. kartony na mleko),
  • wysoka jakość obrazu i dobre odwzorowanie kolorów,
  • wykorzystanie ekologicznych farb, które są bezpieczne w kontakcie z żywnością,
  • niskie koszty przy niewielkich i średnich nakładach,
  • szybkość procesu (błyskawiczny proces schnięcia).

Wady fleksografii:

  • brak możliwości drukowania bardzo małych czcionek,
  • problem z uzyskaniem jasnych obrazów.

Drukarnia fleksograficzna – sprawdź naszą ofertę!

Novacode to drukarnia fleksograficzna, która doświadczenie w branży zdobywa już od 2004 roku. Specjalizujemy się zarówno w druku etykiet kolorowych i dekoracyjnych, a nasze nowoczesne maszyny pozwalają także na realizację zaawansowanych projektów specjalistycznych. W ofercie posiadamy m.in. etykiety samoprzylepne, brokatowe, holograficzne, peel-off, wodoodporne, tekstylne, aluminiowe.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu – nasi doradcy pomogą Ci dobrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.

pracownik druku flekso