Druk cyfrowy i jego zalety
Obecnie druk cyfrowy to jedna z najpopularniejszych, a co równie bardzo ważne, nadal prężnie rozwijana metoda druku na świecie. Używany do produkcji materiałów reklamowych — ulotek, katalogów, etykiet. Ceniony jest głównie za szybkość, trwałość oraz możliwości łatwej personalizacji wydruków, nawet przy niskich nakładach.
Co to jest druk cyfrowy
Rozwój technologii oraz sam proces drukowania przeszedł tak znaczącą ewolucję, że dziś już nie wyobrażamy sobie, by ten proces obsługiwany był tylko przez człowieka. A to drukarz właśnie kiedyś ustawiał odpowiednio litery, by skomponować dzieło, jakim dziś jest plakat czy etykieta.
Druk cyfrowy, czyli dosłownie odtworzenie projektu z komputera na papierze lub innym wybranym podłożu. Oczywiście ogromną rolę w przypadku druku cyfrowego odgrywa drukarka, która przenosi projekt na odpowiedni wybrany przez nas surowiec.
Technologia cyfrowa — poznaj proces drukowania
Jak działa druk cyfrowy od strony technicznej? Na samym początku wypada wspomnieć, że w technologii druku cyfrowego nie jest wymagane wcześniejsze naświetlanie płyt, polimerów, ani nawet używania formy drukarskiej.
W druku cyfrowym rolę takiej matrycy pełni kręcący się cylinder — fotoreceptor — który pokryty jest warstwą materiału światłoczułego. I to właśnie na nim powstaje obraz, który następnie przenoszony jest na surowiec. Dzieje się tak, ponieważ projekt jest naświetlany na tym cylindrze w odpowiednich punktach. We fragmentach tych cylinder przyjmuje ładunek elektrostatyczny, a ponieważ cząsteczki barwnika są przeciwstawne, są w stanie się do niego „przyczepić”. To właśnie tą metodą farba nanoszona jest na wybrany przez nas surowiec (materiał). Następnie za pomocą temperatury zostaje na nim utwardzona.
Zalety druku cyfrowego
Zalet druku cyfrowego jest tak wiele, więc postanowiliśmy wybrać te, o których najczęściej wspominają nasi klienci:
-
Druk cyfrowy, a dostosowanie do obecnych wymagań rynku
Druk na żądanie — czyli wydruk dokładnie takiej ilości materiałów, ile potrzebujesz. Dodatkowo masz możliwość szybkiej modyfikacji — bo przecież obraz zapisany jest na komputerze
-
Brak form drukarskich = brak jednorazowych kosztów
Druk cyfrowy w porównaniu do druku offsetowego jest zdecydowanie elastyczniejszy. Każda, nawet najmniejsza zmiana nie wymaga wykonywania nowej formy drukarskiej. Wystarczy modyfikacja grafiki na komputerze — bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
-
Możliwość personalizacji
Każdy kojarzy akcję napoju gazowanego z czerwoną etykietą, gdzie na każdej butelce widniało inne imię, prawda? Dzięki temu, że w druku cyfrowym nie ma form, matryc możemy pozwolić sobie na dowolną personalizację — nawet przy jednostkowym wykonaniu — to jest ogromną zaletą druku cyfrowego w porównaniu do druku offsetowego.
-
Praktycznie brak ograniczeń rozmiarowych i materiałowych
Zadruk na tekstyliach? Kolorowe kartony? Materiały syntetyczne? Fototapety, obrazy na płótnie lub obrazy z naszym zdjęciem? To wszystko powstaje właśnie w technologii druku cyfrowego.
Wady druku cyfrowego
Druk cyfrowy to ten rodzaj druku, który ma szerokie spektrum wykorzystania. Pozwoli Ci wydrukować wizytówki, ulotki, ale także etykiety w wysokiej jakości dochodzącej nawet do 2400dpi.
Jednak nie wszystko warto drukować metodą druku cyfrowego. Druk cyfrowy nie sprawdza się przede wszystkim przy dużych nakładach. I tu się kończą wady druku cyfrowego.
Kiedy więc warto wybrać druk cyfrowy?
Zarówno druk cyfrowy, jak i inne metody, ma swoje mocne i słabsze strony. Druk cyfrowy będzie odpowiednim wyborem, jeśli:
- drukujesz mniejsze nakłady
- chcesz personalizować wydruki — nawet do momentu, kiedy każdy wydruk ma być inny od poprzedniego
- zdarza się, że projekt wymaga modyfikacji i szybko wprowadzanych zmian
- czas ma duże znaczenie
Reasumując, druk cyfrowy najlepiej sprawdzi się, jeśli Twoje zlecenie nie wymaga ogromnych nakładów, natomiast stawiasz na personalizację, wysoką jakość i szybkość realizacji.
Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość druku cyfrowego w jakości zbliżonej do offsetu. Taką możliwość dają innowacyjne maszyny drukarskie. Tutaj jakość cyfrowych wydruków jest bardzo zbliżona do offsetowej, a do tego nie wymaga wysokich nakładów.
Sprawdź nasze rozwiązania w etykietach cyfrowych: